Niezwykle ciekawa i zróżnicowana kultura kraju ze stolicą w Atenach sprawia, że święta w Grecji zyskują niesamowicie bogaty wymiar. Tamtejsi mieszkańcy są mocno wierzący, dlatego zdecydowana większość wolnych dni od pracy ma właśnie takie znaczenie.

Zgodnie z ustalonym greckim prawem, każda niedziela w roku jest państwowym świętem w Grecji. Ponadto w tamtejszej kulturze funkcjonują cztery obowiązkowe, oficjalne państwowe dni:

 • 25 marca

 • Poniedziałek Wielkanocny

 • 15 sierpnia

 • 25 grudnia

Dwa kolejne dni – 1 maja i 28 października są prawnie regulowane jako opcjonalne, ale pracownikom zwyczajowo przyznaje się dzień wolny. Istnieje jednak więcej świąt państwowych obchodzonych w Grecji, niż co roku ogłasza Ministerstwo Pracy jako albo jawne, albo opcjonalne. Lista tych nieustalonych świąt państwowych rzadko się zmienia i nie zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, dając w sumie dwanaście świąt narodowych każdego roku.

Święto państwowe, które przypada w niedzielę, nie jest przenoszone na inną datę, z wyjątkiem 1 maja, który miejscowi uważają bardziej za strajk generalny niż święto państwowe.

Oprócz ustalonych, istnieją państwowe święta w Grecji, które nie są obchodzone w całym kraju, ale tylko przez określoną grupę zawodową lub społeczność lokalną. Na przykład wiele gmin posiada patrona, którego obchodzone są Imieniny lub Dzień Wyzwolenia, podczas którego zwyczajowo szkoły mają wolny dzień.

Narodowe święta w Grecji

 • 1 stycznia: Nowy Rok (gr. Protochroniá, Πρωτοχρονιά)

 • 6 stycznia: Objawienie Pańskie lub Teofania (gr. Theophánia, Θεοφάνεια)

 • Ruchome: Czysty Poniedziałek (gr. Kathará Deftéra, Καθαρά Δευτέρα) – pierwszy dzień Wielkiego Postu. Obchodzone na początku marca.

 • 25 marca: Święto Narodowe Grecji, Dzień Niepodległości (gr. Ikostí-pémpti Martíou, Εικοστή Πέμπτη Μαρτίου) – rocznica deklaracji rozpoczęcia wojny o niepodległość Grecji wobec Imperium Osmańskiego w 1821 roku

 • Ruchome: Wielki Piątek (gr. Megáli Paraskeví, Μεγάλη Παρασκευή)

 • Ruchome: Wielkanoc (gr. Kiriakí tou Páscha, Κυριακή του Πάσχα)

 • Ruchome: Poniedziałek Wielkanocny (gr. Deftéra tou Páscha, Δευτέρα του Πάσχα)

 • 1 maja: Święto Pracy (gr. Ergatiki Protomagia, Εργατική Πρωτομαγιά)

 • Ruchome: Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki (gr. Pentikostí, Πεντηκοστή’)

 • Ruchome: Pięćdziesiątnica, Zielone Świątki (gr. Deftéra Pentikostís, Δευτέρα Πεντηκοστής)

 • 15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (gr. Kímisi tis Theotókou, Κοίμηση της Θεοτόκου)

 • 28 października: Dzień Ochi (gr. Imera tou Ochi, Ημέρα του Όχι) – obchody greckiej odmowy ultimatum włoskiego z 1940 roku

 • 25 grudnia: Boże Narodzenie (gr. Christoúyenna, Χριστούγεννα)

 • 26 grudnia: Chwała Matce Bożej (gr. Sínaxis Yperagías Theotókou Marías, Σύναξις Υπεραγίας Θεοτόκου Μαρίας) – religijne znaczenie tego święta to wspólne wychwalanie Bogurodzicy , ale ogólnie rzecz biorąc, dzień ten jest uważany za święto w Grecji, ponieważ jest to dzień po Bożym Narodzeniu, podobnie jak drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w niektórych krajach Wspólnoty Narodów.

Święta w Grecji – zwyczaje i tradycje

Zwyczaje i tradycje w Grecji i na greckich wyspach stanowią ważny aspekt kultury greckiej. Istnieje albo religijny charakter, albo pochodzący z pogaństwa. Ponadto większość tradycji i festiwali, które są nadal obchodzone, są religijne. Grecy są bardzo przesądni i wierzą w religię, ale także w zjawiska nadprzyrodzone lub zjawiska paranormalne. Tradycje i przesądy różnią się w zależności
od wyspy, od wiosek i regionu.

Imieniny

Większość Greków nosi imię świętego zakonnika. Bardzo ważną tradycją jest to, że każdy, kto ma imię pochodzące od świętego odprawianego przez kościół, obchodzi swoje imię w danym dniu roku. W „imieniny” kogoś, jego przyjaciele i rodzina odwiedzają go bez zaproszenia i oferują życzenia i małe prezenty. Gospodyni domu oferuje gościom wypieki, słodycze i przekąski. W Grecji imieniny
są ważniejsze niż urodziny.

Zaręczyny

W Grecji zwyczajem jest zaręczyć się przed ślubem. Mężczyzna musi poprosić o rękę kobiety od ojca i bliskiej rodziny, podczas gdy obie rodziny wręczają prezenty młodej parze. Para wymienia obrączki, które noszą na lewej ręce. Po ślubie te pierścienie będą noszone na prawej ręce. W Grecji okres zaręczynowy może trwać latami i jest uznawane za swego rodzaju zobowiązanie wobec rodzin. Zwyczaj ten jest wciąż żywy w Grecji kontynentalnej, podczas gdy na reszcie terenów stopniowo zanika.

Karnawał

W Grecji karnawał nazywa się „Apokries”. Festiwal składa się z dwóch tygodni uczty, poczynając od niedzieli i potraw mięsnych, a kończąc na pierwszym dniu Wielkiego Postu, zwanym Czystym Poniedziałkiem (Kathari Deutera). Wszyscy są przebrani, a imprezy odbywają się na ulicach i barach, zaś w ich trakcie mieszkańcy rzucają kolorowe konfetti. Najsłynniejsza parada karnawałowa odbywa się w mieście Patra. W wielu miastach w Grecji i na wyspach odradzają się lokalne zwyczaje. Uważa się, że karnawał wywodzi się z pogaństwa, a dokładniej ze starych świąt czczących Dionizosa, boga wina i uczty.

Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto w Grecji, nawet bardziej, niż Boże Narodzenie. W Wielki Czwartek lub w sobotę kobiety farbują jajka na czerwono i pieczą bułki. W Wielki Piątek, w dniu żałoby, Epitafia, grobowiec Chrystusa z jego ikoną, ozdobiony kwiatami, jest wyprowadzany z kościoła i przenoszony po wiosce, po czym następuje powolna procesja. Po procesji społeczność wraca
do kościoła, gdzie wierzący całują obraz Chrystusa.

W noc Wielkiej Soboty (Megalo Savato) wszyscy ładnie się ubierają i idą do kościoła, gdzie odbywa się ceremonia. Tuż przed północą wszystkie światła kościoła są wyłączane, symbolizujące ciemność i ciszę grobu, podczas gdy kapłan zapala świecę z Wiecznego Płomienia, śpiewa psalm Christos Anesti (czyli Chrystus zmartwychwstał) i wskrzesza płomień, aby zapalić świece ludu. Każdy przekazuje płomień jeden do drugiego. Dzwony ciągle dzwonią, a ludzie rzucają fajerwerki. W Niedzielę Wielkanocną rodzina piecze jagnię na rożnie.

Dzień Niepodległości Grecji

Grecki Dzień Niepodległości upamiętnia wydarzenia z dnia 25 marca 1821 roku, kiedy to zapoczątkowano deklarację wojny o niepodległość przeciwko Turkom. Oprócz uroczystości narodowych, ten dzień jest również świętem religijnym poświęconym Zwiastowaniu Maryi Panny.

Dzień Ohi

28 października Grecy świętują dzień, w którym grecki dyktator Metaxas odmówił inwazji Włochów na kraj podczas II wojny światowej. Większość Greków umieszcza grecką flagę w swoich oknach i balkonach, podczas gdy na ulicach odbywają się parady z udziałem uczniów i wojska.