Jak napisać maila po niemiecku?

Czy ktoś jeszcze dziś pisze tradycyjne listy? Coraz mniej jest takich osób. Dziś większość z nas pisze online. Dzięki temu mamy kontakt ze znajomymi z różnych części świata. Jak napisać e-mail po niemiecku? Czy to trudne? Jakie zwroty należy w nim użyć? Czy zasady są takie same jak przy pisaniu listu? Co warto wiedzieć o pisaniu e-maila po niemiecku? I wreszcie jak napisać maila po niemiecku? To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zamierzasz zdawać maturę z języka niemieckiego. Dlaczego? Bo e-mail do przyjaciela lub kolegi to forma pisemna wymagana na maturze z tego języka obcego. Oto kilka wskazówek jak napisać maila po niemiecku.

Zasady pisania maila po niemiecku

Zastanawiasz się czy pisanie maila po niemiecku jest trudne? A może pisze się go tak samo jak list po niemiecku? O czym warto pamiętać gdy chcemy napisać list prywatny? Czym ta forma różni się od oficjalnej korespondencji? A może oba pisze się tak samo? Jaki układ powinien mieć mail napisany po niemiecku? Okazuje się, że napisanie maila po niemiecku nie jest tak trudne jak nam się wydaje. Wystarczy poznać zasady i przydatne zwroty po niemiecku. Zatem jak napisać maila po niemiecku? Przede wszystkim pisząc maila do przyjaciela należy pisać poprawnie i zachować odpowiedni styl. Gdy piszemy list do przyjaciela obowiązuje nas nieformalny styl. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że możemy używać skrótów czy zwrotów potocznych czy wykrzykników. W prywatnym mailu możemy więcej niż w oficjalnym liście. Ale to nie oznacza, że możemy w nim wpisać wszystko. Taki mail po niemiecku obowiązują pewne zasady. To one właśnie decydują o jego poprawności. Możecie być zaskoczeni, ale prywatny mail też obowiązują pewne reguły. To przede wszystkim odpowiedni układ. Co to tak naprawdę oznacza? Tyle że mail powinien być podzielony na akapity. Nie może też być zbyt długi. Pamiętajmy, że e-mail to raczej krótka, zwięzła forma komunikacji. Jeśli będzie za długi, będzie błędny. Pisanie e-maili to nie to samo co pisanie listów. Tu liczy się coś innego. Ilość słów użytych w mailu powinna wynosić od 80 do 130. To limit, uznawany za poprawny. warto o tym pamiętać pisząc maila na maturze z języka niemieckiego.

Warto przeczytać: Kursy dla poczatkujących tłumaczy

Jak napisać maila po niemiecku? To warto wiedzieć

Chcesz znać przydatne zwroty, które pomogą ci napisać maila po niemiecku? Najpierw poznaj jak taki mail powinien wyglądać. Jakie elementy są w nim wymagane? Przede wszystkim, jak każdy list także i e mail po niemiecku powinien mieć zachowany pewien schemat. Jaki? To proste. Powinien mieć początek, środek i zakończenie. To oczywistość. Jednak czy wiecie co w każdej z tych części powinno się znaleźć? Oto kilka przydatnych wskazówek. Każdy mail powinien zaczynać się od powitania czyli np. “Hi Thomas”. Potem piszemy wstęp. Tu już nieco bardziej się rozpisujemy. Piszemy tu zdanie nawiązujące do poprzedniego listu, np. “Ich danke fur deine e-mail“.

Kolejnym punktem naszego maila po niemiecku jest rozwinięcie. W tej części przekazujemy swoje zapytanie czy podajemy co u nas słychać. To bardzo ważny punkt każdego e-maila. Dlaczego? Bo właśnie tu możemy popisać się swoją znajomością niemieckiego. Należy je potraktować jednak z dużą rozwagą. Warto pisać je zgodnie z wytycznymi zadania. I koniecznie poruszyć w nim wszystkie tematy.

Po rozwinięciu pora na zakończenie. Jak zakończyć maila po niemiecku? Tak jak po polsku. Czyli umieszczamy tu podsumowanie listu, prosimy o szybką odpowiedź i pozdrawiamy. Nie zapomnijmy o zwrocie kończącym list, czyli np. “Bis bald”.

Żeby jednak napisać poprawnie maila po niemiecku warto znać przydatne zwroty. Te, które są mile widziane i w nim wymagane. Które z nich warto znać? Jakich zwrotów użyć, aby nasz mail po niemiecku był poprawny? Poznajcie przydatne zwroty, które ułatwią wam napisanie maila po niemiecku. Nie tylko do przyjaciela, także tego formalnego.

Jak napisać maila po niemiecku? Przydatne zwroty

Pisząc maila po niemiecku warto wiedzieć, jakich zwrotów w nim używać. Dzięki nim napisanie każdego takiego maila jest łatwiejsze. A poza tym mamy pewność, że nie zostanie źle odebrany przez odbiorcę. Które zwroty warto znać pisząc maila po niemiecku? Oto kilka podpowiedzi. Z pewnością będą pomocne.

Wie geht’s dir? – Jak się masz?

Ich freue mich, dass du geschrieben hast – Cieszę się, że napisałeś.

Jeśli jednak piszesz oficjalnego maila, lepsza będzie bardziej oficjalna forma czyli: Sehr geehrte Damen und Herren” (Szanowni Państwo).

W przypadku gdy zapomnieliśmy odpisać na poprzedni list mailowy, dobrym zwyczajem jest za to przeprosić. Zatem można napisać: “Entschuldigung, dass ich so lange nicht geschrieben habe/ Entschuldigung, dass ich mich so lange nicht gemeldet habe (Przepraszam, że tak długo nie pisałam/ przepraszam, że się tak długo nie odzywałam). Prosisz o radę? Napisz: “Ich schreibe um Rat zu fragen”. W mailu do przyjaciela zwracasz się do niego w prostej, bezpośredniej formie. Dobrym pomysłem jest np. zagadnięcie odbiorcy i wciągnięcie go w temat listu. Na przykład: “Du wirst nicht glauben was mir passiert ist!” (Nie uwierzysz co mi się przydarzyło!).

Jakich zwrotów warto jeszcze używać w mailach po niemiecku? Przede wszystkim nie zapominajmy o zwrotach grzecznościowych typu “Es tut mir leid, dass” (przykro mi, że …) albo: “Ich warte auf deine Antwort”. I jeszcze jedno. Nie zapominajmy się pod mailem podpisać. Nikt nie lubi otrzymywać anonimów.

Jak napisać maila po niemiecku? Trzy ważne wskazówki

Pisanie maili po niemiecku powinno być łatwe i przyjemne. Ale wielu osobom spędza sen z powiek. Dlaczego? Czy wynika to z naszej słabej znajomości niemieckiego? Niekoniecznie. Jest wiele zwrotów, które są dla nas trudne do przełożenia na język niemiecki. Dlatego warto znać przydatne wskazówki. Dzięki nim napisanie maila po niemiecku będzie prostsze niż myślisz. Jakie to wskazówki?

Pierwszą z nich jest zasada e-mails clevers schreiben. Co ona oznacza? To nic innego jak reguła pisania w sposób prosty i zrozumiały. W mailach nie musisz pisać rozbudowanych zdań. Im krótsze, tym lepiej. Jednak te proste zdania muszą być stworzone świadomie. I zwroty w nich użyte też. Dzięki temu tworzysz własny wizerunek jako osoby doskonale znającej język i zasady pisania maili. Bo doskonale wiesz, co chcesz światu zakomunikować. Czyli jesteś auf Augenhöhe czyli na równym poziomie ze swoim odbiorcą.

Kolejną ważną zasadą jest e-mails korrekt schreiben. Co ona oznacza? Tyle, że każdy mail powinien być napisany poprawnie. Nie tylko stylistycznie, ale i gramatycznie. Poprawność jest tu równie ważna jak sama treść maila. Nikt nie lubi czytać listów z błędami. To źle świadczy o nas samych. Jest także oznaką braku szacunku do odbiorcy. Dlatego warto stosować odpowiednią formę gramatyczną wyrażeń. To nie tylko odpowiednie stosowanie der, die czy das. A jakie jeszcze inne? Chociażby poprawną pisownię liczby mnogiej i pojedynczej. Przykład? Proszę bardzo. Często w mailach dołączamy plik czyli załącznik. Jeśli jest on jeden, używajmy “die Anlage“. Jeśli w mnogiej – “Der Anhang“. Proste, prawda?

Trzecia zasada też jest prosta. To e-mails passend schreiben. Tym zaskarbisz sobie z pewnością sympatię odbiorcy. Dlaczego? Bo nie tylko potrafisz pisać poprawnie maila ale również przekazywać emocje! A tym możesz zapunktować bez wątpienia.

Jak napisać maila po niemiecku? Nadal się nad tym zastanawiasz? Jak się okazuje, to nie taka trudna sztuka. Wystarczy znać przydatne zwroty i formę. Dlatego czasem wystarczy tylko dobry pomysł, a maila po niemiecku napiszesz szybciej niż myślisz. W mailu możesz poruszyć wszystkie tematy. Jeśli napiszemy go dobrze, z pewnością nie będziemy długo czekać na odpowiedź. Zatem na końcu dopiszmy Lass mich nicht zu lange auf eine Antwort warten. Zatem – mach’s gut! – Powodzenia!

Może Cię także zainteresować: